top of page

שלוש הדושות

 

" ואטה, פיתה וקאפה הם שלושת הדושה, הם התומכים בגוף כל עוד הם במצבם הטבעי והורסים אותו כאשר אינם ". אשטנגה הרידיה סוטרה סטהנה פרק 1 פסוק 6

 

ואטה פרקריטי- המונח ואטה בסנסקריט נובע מהפועל "וה" שמשמעותו לשאת או לזוז. הואטה מגלמת את הניידות ומסדירה את כל פעילויות הגוף. האיכויות שלה הם יובש, קור, קלילות, עידון, ניידות, צלילות וחיספוס.  ניתן להבין שטיפוסי ואטה בגלל האיכות הקלילה יהיו בד"כ בעלי מבנה גוף רזה, עצמות קלות, נטיה לריחוף או חוסר קרקוע. איכות היובש תתבטא בנטייה לעור ושיער יבש ולמערכת עיכול יבשה (נטיה לעצירויות). טיפוסי הואטה יהיו בעלי יכולת תנועה רבה שתתבטא בהליכה מהירה, חוסר יכולת לשבת לאורח זמן, מחשבות שנעות במהירות בראש, תפיסה מהירה, דיבור רב ויסבלו מחוסר חום.  ואטה מורכבת מיסודות האוויר והחלל, יסודות אלה קשורים לחוש המגע והשמיעה, טיפוסי הואטה בעלי חוש שמיעה רגיש וזקוקים למגע.

 

פיתה פרקריטי-  המונח פיתה בשפה הסנסקריט מקורה במילה "טאפה" שמשמעותה לחמם. פיטה היא יסוד האש בגוף. הפיתה אחראית על העיכול, יצירת האנרגיה, מטבוליזם - חילוף החומרים. בעלת איכויות של חום, חדות, נוזליות, שומניות, קלות, חומציות, ניידות. איכות החום תביא לכך שטיפוסים אלה יסבלו בד"כ מחום, ישתוקקו למשקאות קרים ויסבלו בקיץ. החדות יכולה להתבטא בראייה חדה, בפרפקציוניזם, מוח חד ואנליטי, עיכול חד וחוסר סבלנות. נוזליות תתבטא בהזעה יתרה, מתן שתן וצואה מרובים, מפרקים ושרירים רכים. השומניות תתבטא בעור ושיער הנוטים לשמנוניות, הפרשות רכות. היסודות המרכיבים את הפיתה הם המים והאש. קשורים לחוש הטעם וחוש הראיה בהתאמה. טיפוסי הפיתה בעלי ראיה חדה ושמים דגש על מראה חיצוני.

 

קאפה פרקריטי-  פרושה המילולי מסנסקריט: "קה"-מים, ו"פה"-לפרוח. בטבע המולד של הקאפה מגולמת גם האדמה ועל כן המים והאדמה מעניקים לטיפוס הקאפה את עיקר תכונותיו.  הקאפה מסמלת את המבנה (שקשור לאדמה) והדבק המאחד בין הדברים (שקשור למים). התפקיד העיקרי של הקאפה זה היכולת להחזיק דברים יחדיו. בעלי האיכויות הבאות: כבדות, איטיות, רכות, שומניות, קרירות, יציבות. הכבדות מתאפיינת במבנה גוף מסיבי וחזק עם עצמות כבדות, נטייה לעליה במשקל, כהות מנטלית, חיבור חזק לקרקע. האיטיות באה לידי ביטוי במערכת העיכול, בחילוף החומרים, בהתנהלות הפיזית והמחשבתית (הליכה איטית, דיבור איטי). שומניות תתבטא בעור, בשיער ובהפרשות, המפרקים ואיברים אחרים יהיו חלקים ומשומנים. איכות הקור אצל הקאפה תלווה בלחות ולכן תגרום לסטגנציה – תקיעות וחוסר רצון לנוע. החושים המקושרים למים והאדמה הם חוש הטעם והריח בהתאמה והם החושים האהובים על טיפוסי הקאפה שהם נהנתנים מטבעם.

 

המשמעות המילולית של המילה פרקריטי בסנסקריט היא טבע. הפרקריטי הינה הבריאה הראשונית שלנו. נקבעת בעת ההתעברות, בהתאם לתזונה אורח החיים והמצב הנפשי של ההורים באותו הזמן. הפרקריטי אינו משתנה במהלך החיים, למעט מקרים נדירים ביותר.

 כאשר התנאים משתנים, מזג אוויר, תזונה, הצטברות של עייפות, מתח נפשי וכו', גם האיזון בין הדושות משתנה. מצב זה המשקף את בריאותנו הנוכחי, נקרא ויקריטי (היציאה מהאיזון). האיזון יכול להיות מופר באופן יום יומי (אכלנו מדי הרבה, הלכנו לישון מאוחר בלילה, קמנו כבדים, העיכול נחלש, אם נקשיב לגופנו נחזיר את עצמנו מיד לאיזון, אכילה מועטה, שתית תה מחזק עיכול, הליכה לישון מוקדם וכו'). אם נמשיך לנהוג בחוסר הקשבה האיזון ילך ויגבר ויביא איתו אי סדירויות יותר מהותיות עד יצירת מחלות.

 

לפיכך היכולת לאבחן את הפרקריטי היא הבסיס לטיפול האיורוודי. ברגע שנאבחן את הפרקריטי, יהיה ניתן להתאים אורח חיים ותזונה המותאמת למטופל במטרה להחזיר את הדושות לאיזון.

יש לקחת בחשבון שחלקנו מורכבים מצרוף של שתי דושות ומעטים אף משלוש דושות. ובכל מקרה כל אדם הוא טיפוס בפני עצמו ואין להתיחס לשני אנשים באופן דומה גם אם הם שיכים לאותה הדושה.

bottom of page