top of page

אוראד דאל - מאשה

האוראד דאל הינה קטניה הגדלה בעיקר בדרום אסיה. יכולה לבוא עם הקליפה ואז צבעה הינו שחור נמכרת גם כמאש שחור בארץ, יכולה להגיע מקולפת ואז צבעה יהיה לבן. בצורה זו ניתן למצוא אותה בעיקר בחנויות הודיות. נמצאת בשימוש רחב בדרום הודו. בטקסטים האיורוודים אפשר למצוא אותה תחת השם מאשה (masha). הצמח הינו חד שנתי, זקוף ושעיר. בעל תרמיל גלילי באורך כ 6 ס"מ המכיל את הזרעים.

 

האוראד דאל היא קטניה עשירה בויטמינים ומינרלים אינה מכילה כולסטרול, בעלת תכולת חלבון גבוהה, עשירה בקלציום (סידן), פוטסיום (אשלגן), ברזל, מגנזיום, נחושת וסיבים תזונתיים. 

ע"פ בהבה פרקש (טקסט איורוודי): "האוראד דאל כבדה לעיכול, חמה, לאחר העיכול טעמה מתוק, חלקלקה, משפרת את הטעם, מורידה ואטה, לקסטיבית, מזינה, מחזקת, מעלה ספירת זרע, עוזרת בסילוק צואה ושתן, מעלה כמות של חלב אם, מעלה שומן, פיתה וקאפה, מרפאת טחורים, שיתוק פנים, קוצר נשימה וכאבים בבטן הנגרמים כתוצאה מאי סדרים של מערכת העיכול".

משמשת כאפרודיזיאק - בגלל התכולה הגבוהה של הפוטסיום הקטניה נחשבת כאפרודיזיאק ( מחזקת און מיני). אחת הסיבות ללחץ דם גבוה הינה רמות גבוהות של סודיום (נתרן) ורמות נמוכות של פוטסיום. הכמות הגבוהה של הפוטסיום עוזרת לאזן את היחס בין סודיום לפוטסיום ובכך מסיעת להורדת לחץ הדם. יש קשר הדוק בין לחץ דם גבוה לבעיות בזקפה, ע"י הורדת לחץ הדם יהיה שיפור גם בתפקוד המיני. בנוסף יכולה לעזור במצבים של שפיכה מוקדמת וספירת זרע נמוכה.

אנטי דלקתית - ע"פ האיורוודה יציאה מאיזון של ואטה עלולה לגרום לדלקתיות ברקמות ותחושת כאב הנלוות אליה. מכיוון שהאורדאל מאזנת ואטה היא תורמת לאנטי דלקתיות. רטיה חמה מאוראדאל יעילה בשימוש לבעיות מפרקים וכאבי שרירים. עיסוי עם שמן הרקוח עם אוראדאל עוזר להפגת כאבים והורדת דלקתיות.

בעיות הקשורות במערכת עצבים - האוראדאל נמצאה כמחזקת את מערכת העצבים. עוזרת במצבים של שיתוק חלקי, שיתוק פנים ועוד בעיות הקשורות במערכת עצבים.

בעיות הקשורות במערכת העיכול -  מעלה את יכולת העיכול בגלל תכולת הסיבים הגבוהה, מכילה גם סיבים מסיסים וגם סיבים שאינם מסיסים. הסיבים המסיסים בד"כ מרגיעים את מערכת העיכול מעלים את נפח הצואה והסיבים הלא מסיסים מגבירים את תנועת המעיים ובכך מסיעים למניעת עצירות.

מספקת אנרגיה - צריכה של אוראדאל מעלה את הרמה האנרגתית בגוף מכיוון שמחדשת את מאגרי ברזל. טובה במיוחד לנשים אנמיות על רקע איבוד דם בזמן המחזור. בנוסף עשירה בחלבון, פופולרית בקרב צמחונים. עוזרת בבניית מסת שריר והתפתחות תקינה של הגוף.

 

כדאי לדעת, צריכה גבוהה של הקטניה עלולה ליצור גזים, אנשים עם נטיה למחלות ראומטיות רצוי שימנעו מצריכתה. כיוון שמכילה ריכוז גבוהה של חומצה אוקסלית אינה מומלצת לאנשים הסובלים מאבנים בכליות.

 

אחת הדרכים לצרוך את האוראד דאל על מנת להקל על עיכולה היא בתור דוסה (פנקיק הודי) המורכב מאוראד דאל ואורז מלא מותססים. דרך נוספת לצרוך את האוראד דאל מבלי להכביד על העיכול היא להוסיף תבלינים משפרי עיכול כדוגמת אספטידה, כמון, פלפל שחור.

 

Anchor 1

יתרונות הדוסה כמזון מותסס

 

ההתססה הינו תהליך אשר בקטריות פרוביוטיות ממירות סוכר ועמילן פשוט לתוצרים חומציים. תוך כדי התהליך הבקטריות הפרוביוטיות מייצרות פחמן דו חמצני אשר הופך את הדוסה למרקם אוורירי וקל. בתהליך ההתססה הפרוק של הסוכרים והפחממות יוצרים רכיבי מזון חיוניים כדוגמת חלבונים וויטמינים שונים ובכך הופכים את המזון ליותר מזין.

מזונות מותססים מכילים כמות גבוה של חיידקים פרוביוטיים המעשירים את הפלורה הטבעית של מערכת העיכול ובכך מסיעים לחיזוק מערכת החיסון, מניעת מחלות אוטואימוניות, משפרים את העיכול בכך שמאזנים רמת חומציות בקיבה ומאפשרים ספיגה טובה יותר של המזון.

בהודו נהוג לאכול את הדוסה בארוחת הבוקר עם מתבלים שונים (צ'אטני) או עם תבשיל המורכב מתפוחי אדמה, בצל ותבלינים (מסאלה דוסה).

 

bottom of page