top of page

הרוצח השקט-לחץ דם בראי הרפואות המסורתיות

שבץ מוח, התקף לב, טרשת של כלי הדם, אלו רק חלק מהמחלות הנובעות מלחץ דם גבוה, תופעה נפוצה בעידן המודרני המקושרת לפגיעה במערכות חשובות בגוף. כ-25% מהאוכלוסיה הכוללת בישראל סובלים מיתר לחץ דם, והאחוזים עולים בהתאם לגיל. תרופות אינן תמיד עוזרות ולעיתים אף יוצרות תופעות לוואי לא רצויות. על כן אנשים רבים מחפשים דרכים נוספות לטיפול.

מאמר שפרסמתי באתר המרכז לרפואה מסורתית TEF

גונות, התכונות העדינות של המזון

האם חשבתם פעם על מזונכם במושגים של עדינות מול גסות? חספוס מול חלקלקות? מה הן הגונות אשר בבסיס הרפואה ההודית, וכיצד הן מתקשרות לדושות?

מאמר שפרסמתי באתר המרכז לרפואה מסורתית TEF

סתיו, סתיו , סתיו...

הסתיו היא עונת מעבר בין הקיץ החם לחורף הקר. עונה קצרה, בה אנו רוצים להתחיל לאגד ולאסוף את האנרגיה המתפזרת של הקיץ לקראת האנרגיה המכנסת של החורף. הכל בטבע מתכווץ ומניע את התמציות פנימה ומטה. עלים ופרות נושרים, זרעים מתייבשים, לשד העץ נכנס לשורשים. גם עבור האדם זהו זמן לארגון מחדש של דפוסי ההתנהגות שהיו נהוגים בעונת הקיץ החמה, דפוסים של התרחבות ופיזור. ניתן לעזור לתהליכים אלו לקרות בעזרת שימוש נכון בתזונה.

אוראד דאל - מאשה

האוראד דאל הינה קטניה הגדלה בעיקר בדרום אסיה. יכולה לבוא עם הקליפה ואז צבעה הינו שחור נמכרת גם כמאש שחור בארץ, יכולה להגיע מקולפת ואז צבעה יהיה לבן. בצורה זו ניתן למצוא אותה בעיקר בחנויות הודיות. נמצאת בשימוש רחב בדרום הודו. בטקסטים האיורוודים אפשר למצוא אותה תחת השם מאשה (masha). הצמח הינו חד שנתי, זקוף ושעיר. בעל תרמיל גלילי באורך כ 6 ס"מ המכיל את הזרעים.

ניקוי לשון

מנקה הלשון מצוי בשימוש כבר אלפי שנים בהודו וכן בסין.

בעבר היה מתבצע תוך שימוש בענפיפים. כיום עשויים מנקי הלשון ממתכות שונות או מפלסטיק. לכל חומר יש איכויות משלו, אשר משפיעות על איכות הפעולה.

ג'לה נטי

אחד מהשאדקריה - ששת טיפולי הניקוי ביוגה שמטרתן איזון.

Jala = מים;   neti או netipot = כלי העשוי מחומרים שונים בעזרתו מעבירים את המים דרך מחילות האף.

יתרונות הטיפול:

מולה בנדהה

מולה בנדהה- שורש האנרגיה הנשית

 

בתרגום מסנסקריט ( שפה הודית עתיקה בה נכתבו הטקסטים הקדומים של היוגה):

מולה- שורש, בסיס, מקור, סיבה.

בנדהה- לנעול, לאסוף, להרים, לארגן מחדש וגם "לחצות את הנהר".

מולה בנדהה, אם כן, איסוף, הרמה ונעילה של שרירי קרקעית רצפת האגן.

אך היא הרבה יותר מכך..

שלוש הדושות

 

" ואטה, פיתה וקאפה הם שלושת הדושה, הם התומכים בגוף כל עוד הם במצבם הטבעי והורסים אותו כאשר אינם ". אשטנגה הרידיה סוטרה סטהנה פרק 1 פסוק 6

פראניאמה 

"כל עוד יש נשימה בגופנו, יש חיים. כאשר הנשימה עוזבת את גופינו, כך גם החיים. לכן וסת, הסדר את הנשימה"

                                                                                                                          (האטה יוגה פרדיפיקה, פרק 2 סוטרה 3)

 

בזמן נשימה רגילה אדם ממוצע, שואף, כחצי ליטר של אוויר לתוך ריאותיו, בשאיפה עמוקה לקיחת האוויר גדולה פי 6 ומגיעה לכשלושה ליטרים. קיבולת השאיפה היא בהתאם לקונסטיטוציה של האדם. תרגול הפראנאימה מעלה את קיבולת הריאות ומאפשר  לריאות להשיג אוורור אופטימלי.

פיתולים ביוגה

הפעולות שאנו עושים מדי יום ביומו, כמו ישיבה על כסא, עבודה מול מחשב, נהיגה, מזיקות לעיתים לגוף. הדבר גורם למפרקי הירכיים להיסגר ולאבד מגמישותם ולברכיים ולקרסוליים להתקשח. למעשה, ישיבה ממושכת מדי על כסא גורמת ללחץ גדול על עמוד השדרה ולגב חלש, יותר מאשר עמידה. כאשר מתרגלים תנוחות יוגה בישיבה ופיתולים, מפעילים טווח רחב של תנועות במפרקי האגן, הברכיים, והקרסוליים והגמישות משתפרת במהרה. תנוחות אלה מעודדות להשתמש בגב וכך עמוד השדרה מתחזק.

 

תנוחות פיתול יכולות לעזור בשיקום טווח התנועה של החוליות, לנקות את האיברים הפנימיים ולהמריץ את מערכת הדם.

 

הפרעות שינה 

 

הפרעות שינה הם אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי. אורח החיים התובעני דורש מאיתנו השקעה רבה בעבודה והתמודדות עם מציאות לא קלה, המשתנה במהירות. על פי סקר משרד הבריאות משנת 2006 כשליש מאוכלוסיית ישראל מבני 21 ומעלה וכחצי מהאוכלוסיה מעל גיל 65, מדווחים על בעיות שינה בדרגת חומרה זו או אחרת.

איך נעבור את הקיץ בקלות - הנחיות לאורח חיים ותזונה בקיץ ע"פ האיורוודה

 

"התזונה של האדם מובילה לשיפור בכוח ובמראה רק אם הוא ינהג בהתאם לעונות השנה." צאראקה, סוטרה סטאנה,פרק 6, 3".

 

גם עונות השנה מתאפיינות במחזוריות של ואטה, פיטה וקאפה. השמירה על בריאות תקינה במשך כל 4 העונות, תובעת מאיתנו לחיות בהרמוניה עם מחזוריות זו. עלינו להתאים עצמנו לשינויים החלים בסביבה החיצונית דרך המזון שאנו בוחרים לאכול ואופן בישולו. כמו גם הסוג והמינון של הפעילות הגופנית שאנו עושים, הבגדים שאנו לובשים, שעות השינה וכו'.

אסנות - תנוחות היוגה

 

אסנות הן הבסיס של תרגול היוגה. פרוש המילה אסאנה בשפה הסנסקריט הינה "להשאר", " להיות" במצב מסוים. האסאנות אינן תרגילי התעמלות בלבד, הן תנוחות. הן התפתחו במשך מאות שנים כך שהן מאמנות כל שריר, עצב ובלוטה בגוף. הן יוצרות גוף נאה, חזק וגמיש מבלי להיות בעל שרירים ומרחיקות מהגוף מחלות. הן מפחיתות את העייפות ומרגיעות את העצבים. ובעיקר מאמנות וממשמעות את המיינד. תנוחה יציבה ומהנה יוצרת איזון מנטלי ומונעת הפכפכנות של המיינד.

 

"כאשר החושים רגועים, כאשר המיינד נמצא במנוחה, כאשר האינטלקט לא נע, אזי, אומרים החכמים, מגיע האדם לרמה הנעלה ביותר. שליטה יציבה זו בחושים ובמיינד הוגדרה כיוגה. מי שמשיג זאת אינו חי באשליות."  

 

מתוך הקאטואופנישאד.

bottom of page